Vyučovací proces slovenského jazyka a literatúry, dejepisu a občianskej náuky prispieva ku formovaniu osobnosti mladých ľudí a ku rozvíjaniu ich komunikačných schopností, prezentačných zručností a pozitívneho vzťahu ku kultúrnym hodnotám. Vyučovanie spoločensko-vedných predmetov na Obchodnej akadémii v Žiline smeruje ku príprave žiakov pre život v občianskej spoločnosti a ku úspešnému uplatneniu na trhu práce. Nezanedbateľnú úlohu plní rozvíjanie vzťahu mladých ľudí ku národným dejinám a literatúre. Dňa 19. novembra 2014 sa žiaci II.B pod vedením Mgr. Janky Skotnickej a PaedDr. Petra Majera zúčastnili odbornej exkurzie zo slovenského jazyka a literatúry a dejepisu v Martine, kde navštívili expozíciu Literárneho múzea Slovenskej národnej knižnice a priestory Slovenskej národnej knižnice.
Literárne múzeum Slovenskej národnej knižnice je ústredným pracoviskom Slovenskej republiky pre literárno-múzejnú dokumentáciu, výskum, ochranu, podporu a prezentáciu slovenskej národnej kultúry a vzdelanosti. Literárne múzeum sídli v historickej budove Matice slovenskej, založenej 4. augusta 1863 v Martine. Stála expozícia bola sprístupnená verejnosti v roku 1992. Zbierky literárneho múzea sa profilujú v niekoľkých zbierkových skupinách: Národná dvorana, Veľkomoravská ríša, Nové konštituovanie stredovekej literatúry, Renesančná a humanistická literatúra, Literatúra na Slovensku v období baroka, Osvietenstvo a počiatky národného obrodenia, Klasicizmus, Romantizmus a matičné roky, Realizmus a slovenská moderna.
Slovenská národná knižnica je najvýznamnejšia národná a vedecká knižnica na Slovensku. Viac ako 190 rokov sa stará o literárne diela, ktoré dokumentujú duchovný a materiálny vývin slovenského národa. Vo fonde knižnice je viac ako 4,9 milióna dokumentov.