Záujemca o vysokoškolské štúdium má možnosť výberu z rôznych typov vysokých škôl a ich zameraní. Vysoké školy v Slovenskej republike členíme na verejné, štátne, súkromné a zahraničné vysoké školy (§ 2 zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách v znení neskorších predpisov).
Verejná vysoká škola je verejnoprávna a samosprávna inštitúcia, ktorej súčasťou môžu byť fakulty (napr. ekonomická, národohospodárska, právnická, prírodovedecká, filozofická, pedagogická, stavebná a pod.). Štátne vysoké školy sú vojenské vysoké školy, policajné vysoké školy a zdravotnícke vysoké školy. Súkromná vysoká škola je právnická osoba so sídlom v Slovenskej republike, ktorá bola zriadená na vzdelávanie a výskum, ak jej vláda Slovenskej republiky na to udelila súhlas v mene štátu. Zahraničná vysoká škola poskytuje vysokoškolské vzdelávanie na území Slovenskej republiky podľa právnych predpisov príslušného štátu na základe oprávnenia vydaného Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Práva a povinnosti študentov zahraničných vysokých škôl sú upravené právnymi predpismi štátu ich sídla. O rovnocennosti získaného dokladu o vzdelaní s dokladmi o vzdelaní vydávaných v Slovenskej republike (vysokoškolský diplom, vysvedčenie o štátnej skúške, dodatok k diplomu) sa rozhoduje rovnako, ako v prípade dokladov o vzdelaní získaných štúdiom v zahraničí.
Vysoké školy sa členia podľa charakteru a rozsahu svojej činnosti na univerzitné vysoké školy, odborné vysoké školy a vysoké školy. Univerzitná vysoká škola poskytuje vzdelávanie v študijných programoch všetkých troch stupňov vzdelávania a vykonáva základný výskum. Študijné programy uskutočňuje v nadväznosti na svoje činnosti v oblasti vedy, výskumu, techniky alebo umenia. Pojem „univerzita“, prípadne z neho odvodené tvary, môže mať vo svojom názve len univerzitná vysoká škola. Odborná vysoká škola poskytuje vysokoškolské vzdelanie v študijných programoch prvého stupňa a vykonáva aplikovaný výskum. Názov odbornej vysokej školy obsahuje slová „odborná vysoká škola“. Vysoká škola, ktorá nie je začlenená medzi univerzitné vysoké školy alebo odborné vysoké školy, poskytuje vysokoškolské vzdelávanie najmä v študijných programoch prvého stupňa, druhého stupňa a vykonáva základný a aplikovaný výskum.
Každá vysoká škola poskytuje uchádzačom o štúdium informačné a poradenské služby súvisiace so štúdiom a s možnosťou uplatnenia absolventov študijných programov v praxi. Zoznam vysokých škôl, fakúlt, študijných programov a ich zameraní v Slovenskej republike je dostupný na internetovej stránke http://www.portalvs.sk/.
Prílohy:
- Zoznam vysokých škôl v Slovenskej republike
- Zoznam fakúlt vysokých škôl v Slovenskej republike
- Adresy vysokých škôl a fakúlt v Slovenskej republike