Čoskoro budeme oslavovať 72 rokov od začiatku najväčšieho slovenského vzoprenia sa proti vtedajšej spolupráci Slovenskej republiky a nacistického Nemecka, jeho okupačným silám a vojnovým zločinom, ktoré napáchalo.
Pri tejto príležitosti a spomienke na začiatok Veľkej vlasteneckej vojny 22. júna absolvovali žiaci I.G triedy bilingválneho štúdia spolu so žiakmi II.C triedy návštevu múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici. Vďaka tejto návšteve mali študenti možnosť oboznámiť sa s národnými dejinami počas 2. svetovej vojny, ale aj s hrôzami a vojnovými zločinmi, ktoré boli počas tohto obdobia napáchané. Jedným z nich bol aj holokaust židovského obyvateľstva zapríčinený hitlerovským Nemeckom. Táto poľutovaniahodná udalosť zapríčinila genocídu viac než 6 miliónov ľudí židovského pôvodu a vierovyznania. Počas tohto obdobia boli Židia pozbavení majetku a ľudských práv a následne boli deportovaní do tzv. „pracovných táborov.“ V mylnej domnienke, že idú pracovať, sa dostali do vyhladzovacích táborov, kde boli brutálnym spôsobom likvidovaní bez ohľadu na pohlavie, či vek. Len zo Slovenska bolo na podnet z nacistického Nemecka, aj napriek výnimkám od prezidenta Jozefa Tisa a slovenských ministrov, odvedených okolo 70 tisíc židov, teda 75% ich predvojnového stavu, pričom sa ich z táborov vrátilo iba 348. V táboroch sa dočkali nehumánneho prístupu a neľudských pracovných nasadení. Vyčerpaných a nevládnych ľudí potom zatvorili do plynových komôr, kde boli usmrtení na následky inhalácie Cyklónu B, medzi Nemcami známom ako „humánny plyn“. Určite to bola jedna z najväčších katastrof ľudstva a všetky národy by sa v spolupráci mali snažiť o to, aby sa nič podobné nikdy nezopakovalo.
Po ukončení prehliadky múzea mali žiaci možnosť prehliadnuť si areál parku, vyskúšať si, aké to je v interiéri lietadla Lisunov Li-2, odfotiť sa na tankoch a obrnených vozidlách, či si prehliadnuť historické centrum mesta.
Matej Jedlička I.G