Dejepis je neoddeliteľnou súčasťou spoločenskovedného vzdelávania na Obchodnej akadémii v Žiline, prispieva ku rozvoju osobnosti žiakov a podieľa sa na humanizácii výchovno-vzdelávacieho procesu. Hlavnou funkciou dejepisu je kultivovať osobnosť žiakov prostredníctvom historického vedomia a uchovávať kontinuitu historických udalostí a procesov na regionálnej, národnej a svetovej úrovni. Vo vyučovacom procese dejepisu si žiaci osvojujú kultúru spoločenskej komunikácie a princípy demokracie na základe oboznamovania sa s historickým procesom ako jedným zo základných predpokladov poznávania sveta a ľudskej spoločnosti.
Dňa 27. novembra 2014 sa žiaci 1. ročníka pod vedením PaedDr. Petra Majera, Mgr. Adriany Mošatovej a Mgr. Juraja Adamíka zúčastnili odbornej exkurzie z dejepisu v Bratislave, počas ktorej navštívili stálu expozíciu Múzea obchodu v Podunajských Biskupiciach a výstavu „Tutanchamon – jeho hrobka a poklady“.
Múzeum obchodu v Podunajských Biskupiciach vzniklo v roku 1991, zhromažďuje, ochraňuje a prezentuje hmotné doklady a písomnosti o vývoji obchodu, pohostinstva a cestovného ruchu na území Slovenska od jeho najstarších prejavov po súčasnosť. Žiaci mali možnosť vidieť unikátnu zbierku príjmových a registračných pokladníc, váh a zásobníkov na kávu, čaj, cukrovinky a iné komodity. Najviac ich zaujali papierové, kartónové, drevené a plechové obaly s pestrou výzdobou a nápadnou grafickou úpravou.
„Výstava Tutanchamon – jeho hrobka a poklady“ ponúka unikátnu repliku modelu hrobky egyptského faraóna Tutanchamona v pôvodnej podobe s pokladmi v múzejnej kvalite. Expozícia je zostavená rovnako ako bola objavená v roku 1922 Howardom Carterom. Všetky posvätné predmety, sošky, šperky a sarkofágy ležia na rovnakých miestach ako v čase nálezu. Žiaci mali možnosť vidieť viac ako 1 000 egyptských predmetov, vrátane svetoznámej zlatej posmrtnej masky faraóna Tutanchamona a jeho pozláteného sarkofágu.
Súčasťou dejepisného vzdelávania na Obchodnej akadémii v Žiline je poznávanie historických udalostí, dejov a procesov, ktoré zásadným spôsobom ovplyvnili vývoj slovenskej spoločnosti a premietli sa do obrazu prítomnosti. Realizované odborné exkurzie a aktivity zážitkového učenia potvrdzujú, že žiaci našej školy majú záujem o poznávanie regionálnych a národných dejín.