Comenius – Špeciality tureckej kuchyne

Turecká kuchyňa je stará viac ako tisíc rokov. Formovala sa pod vplyvom ázijskej a stredomorskej kuchyne. Dnes je považovaná za druhú najlepšiu kuchyňu na svete, hneď po francúzskej. Tradícia chalvy, baklavy, šafránovej ryže či ašury je stará ako dejiny Osmanskej ríše. Najlepší kuchári pochádzali z mesta Bolu na severozápade Turecka, ktoré je dodnes považované za Mekku kuchárskeho umenia.

Dňa 10. januára 2014 sa na Obchodnej akadémii v Žiline uskutočnila ochutnávka špecialít tureckej kuchyne. Žiaci 3. ročníka, zapojení do realizácie medzinárodného projektu „Life in Ottoman Empire and Royal Hungary“, predstavili žiakom a pedagogickým zamestnancom školy zaujímavé turecké menu – Havuc salatasi (mrkvový šalát), Avocado salatasi (avokádový šalát) a Patatesli börek (zemiakové slané pečivo). Netradičný deň tureckej kuchyne pripravili pedagogickí zamestnanci predmetovej komisie anglického jazyka (Mgr. Katarína Bušová a Mgr. Katarína Lacková) v spolupráci s pani Ingrid Altincekic.

gr-pre-vzdelavanie-a-kulturuObchodná akadémia v Žiline získala na realizáciu projektu „Life in Ottoman Empire and Royal Hungary“ nenávratný finančný príspevok z Programu celoživotného vzdelávania (podprogram Comenius, akcia Bilaterálne školské partnerstvá) vo výške 21 000 EUR. Slovensko-turecké partnerstvo je zamerané na poznávanie spoločných dejín Osmanskej ríše a Uhorského kráľovstva, kultúrne dedičstvo, náboženstvo, cestovný ruch a tradície tureckého a slovenského obyvateľstva. Aktivity bilaterálneho projektu smerujú ku pochopeniu rozdielov v kultúre, umení, náboženstve, dejinách a životnom štýle obyvateľov Turecka a Slovenska, rozvíjajú kľúčové kompetencie žiakov v oblasti celoživotného vzdelávania (komunikačné, sociálne, občianske a digitálne kompetencie) a formujú správanie žiakov smerujúce ku odstráneniu diskriminácie a intolerancie. Žiaci partnerských škôl počas dvoch školských rokov prepoja minulosť so súčasnosťou, spoznajú dejiny, kultúru, zvyky a tradície tureckého národa a slovenského národa, osvoja si princípy multikulturalizmu, humanizmu a solidarity.

tureckoZaujímavosti tureckej kuchyne:

Medzi základné suroviny tureckej kuchyne patrí mäso, ryža, pšenica, mlieko, ovocie, zelenina a strukoviny. Z mäsa je zakázané konzumovať bravčové. Ryža je základnou prílohou k mäsu, na oslavách sa podáva šafranová ryža. V mnohých oblastiach Turecka je rozšírené mlieko, jogurty a syry, napríklad domáci pastieri podávajú ako pohostenie domáci chlieb, do ktorého naložia syr a med. K mliečnym špecialitám patrí nápoj Ayran. Základné druhy zeleniny v tureckej kuchyni predstavujú baklažány, paradajky, paprika, cibuľa, petržlen a vodný melón. Z ovocia sa využívajú najmä jahody, čerešne, marhule, slivky a rôzne druhy orechov. Z Turecka pochádzajú aj jablká a mandle. Strukoviny zastupuje cícer, šošovica a hrach. Koreniny sú zastúpené v pomerne malom množstve, väčšinou sprevádzajú prirodzenú chuť jedla. Od čias Osmanskej ríše bol obchod s korením v rukách sultánov a dovážať bolo možné len najkvalitnejší tovar. Medzi najrozšírenejšie koreniny patrí čierne korenie, červená paprika, rasca, cesnak, šafran, mäta, petržlenová vňať a kôpor.

Recepty tureckej kuchyne:

Mrkvový šalát – Havuc salatasi

Suroviny: 1 cibuľa, 5 ks mrkvy, 2 strúčiky cesnaku, 1 veľký biely jogurt (500 g), 1 malá lyžička soli, 100 ml oleja, 2 dlhé bagety. Postup: Mrkvy nastrúhame na strúhadle na hrubé pásiky. Na oleji opražíme nakrájanú cibuľu, pridáme nastrúhanú mrkvu, pražíme kým sa nevyparí voda, zmes necháme vychladnúť. Medzitým pretlačíme do jogurtu cesnak, pridáme soľ a vymiešame. Keď mrkva vychladne, pridáme do nej pripravený jogurt a zamiešame. Mrkvový šalát natierame na pokrájané bagety.

Avokádový šalát – Avocado salatasi

Suroviny: 2 ks mäkkého avokáda, 2 strúčiky cesnaku, soľ, 1 citrón, 100 g posekaných orechov, 2 dlhé bagety. Postup: avokáda rozkrojíme na dve polovice, ošúpeme, vyberieme kôstku a popučíme vidličkou, pridáme pretlačený cesnak, soľ a vyžmýkaný citrón. Dobre premiešame a natrieme na pokrájané bagety. Na každý kúsok bagety priložíme orechy.

Zemiakové slané pečivo – Patatesli börek

Suroviny: 2 ks hotového lístkového cesta, 7 ks veľkých zemiakov, 2 väčšie cibule, čerstvá petržlenová vňať, 200 ml mlieka, 150 ml oleja, mleté čierne korenie, 2 lyžičky soli, 1 vajíčko, čierny sezam. Postup: Zemiaky so šupkou uvaríme vo vode, ošúpeme, rozmixujeme s mliekom, pridáme pokrájanú cibuľu opraženú na oleji, pokrájanú petržlenovú vňať, mleté korenie a soľ.  Zmes rozotrieme na lístkové cesto, ktoré stočíme do rolky a priečne pokrájame na 1 cm široké plátky, tie ukladáme na mastný papier na pečenie. Každý plátok potrieme vyšľahaným vajíčkom a posypeme sezamom. Pečieme vo vyhriatej rúre na 180 stupňoch asi 20 min.

Podprogram Comenius – Školské partnerstvá rozvíja  európsku dimenziu vo vzdelávaní prostredníctvom aktivít nadnárodnej spolupráce medzi školami. Zapojenie škôl do partnerstva umožňuje žiakom a učiteľom precvičiť si cudzí jazyk a zvýšiť motiváciu ku štúdiu cudzieho jazyka.  Viac informácií o Programe celoživotného vzdelávania a podprograme Comenius je dostupných na www.saaic.sk.