Obchodná akadémia v Žiline patrí medzi stredné odborné školy, ktoré sa od školského roku 2010/2011 aktívne zapájajú do realizácie projektov medzinárodnej spolupráce a mobilít žiakov v oblasti odborného vzdelávania a prípravy. Začiatkom školského roka 2015/2016 sa ukončila realizácia dvojročného projektu „Life in Ottoman Empire and Royal Hungary“, ktorý bol realizovaný v rámci Programu celoživotného vzdelávania (podprogram Comenius – bilaterálne školské partnerstvá) s celkovým rozpočtom 21 000 EUR. Partnerskou strednou školou bola Şehitkamil Hatice Mustafa Genҫten Ticaret Meslek Lisesi v Gaziantepe, ktorá získala nenávratný finančný príspevok vo výške 23 000 EUR.
Slovensko-turecké partnerstvo „Life in Ottoman Empire and Royal Hungary“ bolo zamerané na rozvíjanie európskej dimenzie vo vzdelávaní, multikulturalizmus a toleranciu medzi národmi, využívanie moderných informačno-komunikačných technológií a tvorivých metód vo výchovno-vzdelávacom procese žiakov vo veku od 15 rokov do 19 rokov. Hlavným cieľom projektu bolo rozvíjať multikulturalizmus medzi partnerskými školami a formovať osobnosť žiakov prostredníctvom poznávania slovensko-tureckých dejín, kultúry, umenia a životného štýlu obyvateľov oboch národov. Aktivity partnerstva boli zamerané na poznávanie spoločných dejín Osmanskej ríše a Uhorského kráľovstva, kultúrne dedičstvo, náboženstvo, cestovný ruch, tradície tureckého a slovenského obyvateľstva a rozvíjanie vzájomnej tolerancie medzi národmi strednej Európy a juhozápadnej Ázie. Aktivity projektu tvorili výmenné pobyty žiakov a učiteľov, porovnanie školských dokumentov v oblastiach dejiny, umenie a kultúra, projektové aktivity žiakov s praktickým využitím informačno-komunikačných technológií, výtvarné, literárne a dramatické aktivity a jazykové vzdelávanie v anglickom, tureckom a slovenskom jazyku.
Výstupom projektu je internetový portál partnerských škôl, ktorý obsahuje informácie o partnerstve a spoločných aktivitách. Na realizácii projektu sa podieľali Ing. Ľubica Pevná – riaditeľka školy, Mgr. Katarína Capáková, Mgr. Katarína Lacková, Mgr. Monika Ďuríková a PaedDr. Peter Majer. Doplňujúce informácie o projekte sú dostupné na internetovej stránke http://www.oavoza.sk/turecko/.
Podprogram Comenius – školské partnerstvá rozvíja európsku dimenziu vo vzdelávaní prostredníctvom aktivít nadnárodnej spolupráce medzi školami. Zapojenie škôl do partnerstva umožňuje žiakom a učiteľom precvičiť si cudzí jazyk a zvýšiť motiváciu ku štúdiu cudzieho jazyka. Viac informácií o Programe celoživotného vzdelávania a podprograme Comenius je dostupných na www.saaic.sk.
PaedDr. Peter Majer