Územie Slovenska bolo v minulosti významným geografickým priestorom pre stretávanie rôznych kultúr, a taký charakter si zachovalo aj v súčasnosti. Jeho kultúrna rozmanitosť sa v posledných desaťročiach prudko prehlbuje vďaka väčšej otvorenosti slovenskej spoločnosti. Voľný pohyb osôb do krajín Európskej únie, rozvoj cestovného ruchu, medzinárodná spolupráca a rozvoj internetu, to všetko sú podnety pre prehlbovanie kultúrnej rozmanitosti. Myšlienky multikulturalizmu sú súčasťou projektu medzinárodnej spolupráce „Life in Ottoman Empire and Royal Hungary“, ktorý realizuje Obchodná akadémia v Žiline a Şehitkamil Hatice Mustafa Gençten Ticaret Meslek Lisesi v Gaziantepe v školskom roku 2013/2014.
Obchodná akadémia v Žiline získala nenávratný finančný príspevok z Programu celoživotného vzdelávania (podprogram Comenius, akcia Bilaterálne školské partnerstvá) vo výške 21 000 EUR na realizáciu projektu „Life in Ottoman Empire and Royal Hungary“. Slovensko-turecké partnerstvo rozvíja myšlienku európskej jednoty a spolupráce. Projekt poukazuje na rozdiely v životnom štýle, spoločenských hodnotách, kultúrnych zvykoch a tradíciách obyvateľov oboch národov. Uvedené rozdiely stiera poznávanie spoločnej uhorsko-osmanskej histórie (vývoj slovenských a tureckých dejín prebieha súbežne od stredoveku až do začiatku 20. storočia). Hlavným cieľom projektu je rozvíjať multikulturalizmus medzi partnerskými školami a formovať osobnosť žiakov stredných škôl prostredníctvom poznávania turecko-slovenských dejín, kultúry, umenia a životného štýlu obyvateľov oboch národov. Partnerstvo rieši aktuálne spoločenské problémy európskej politiky – diskriminácia, tolerancia medzi národmi, rozširovanie Európskej únie, kompetencie pre celoživotné vzdelávanie obyvateľov Európskej únie a pod.
V mesiaci december 2013 sme úspešne ukončili dvojmesačný intenzívny kurz tureckého jazyka „Let’s speak Turkish“, ktorý viedla medzinárodne uznávaná tlmočníčka tureckého jazyka pani Ingrid Altincekic. Účastníci kurzu ocenili jej neformálny prístup a zaujímavé rozprávanie o tureckej kultúre, umení a životnom štýle obyvateľov Turecka. Dvadsaťhodinový vzdelávací kurz tureckého jazyka tvorili témy – turecká abeceda a výslovnosť, základné komunikačné frázy, pozdravy a predstavenie sa, orientácia v geografickom priestore a prezentácia Slovenskej republiky v tureckom jazyku. Kurz bol určený pre žiakov 3. ročníka, ktorí sa zúčastnia výmenného pobytu v Tureckej republike. Ďalšou aktivitou, ktorú pripravujú účastníci projektu bilaterálneho partnerstva pod vedením Mgr. Kataríny Bušovej a Mgr. Kataríny Lackovej je „mesiac tureckej kultúry na Slovensku“.
Podprogram Comenius – Školské partnerstvá rozvíja európsku dimenziu vo vzdelávaní prostredníctvom aktivít nadnárodnej spolupráce medzi školami. Zapojenie škôl do partnerstva umožňuje žiakom a učiteľom precvičiť si cudzí jazyk a zvýšiť motiváciu ku štúdiu cudzieho jazyka. Viac informácií o Programe celoživotného vzdelávania a podprograme Comenius je dostupných na www.saaic.sk.