Európska dimenzia vo vzdelávaní, multikulturalizmus, antidiskriminácia, etnická, národnostná a náboženská tolerancia, rešpektovanie ľudských práv a slobôd predstavujú kľúčové slová slovensko-tureckého partnerstva, ktoré realizuje Obchodná akadémia v Žiline a Şehitkamil Hatice Mustafa Gençten Ticaret Meslek Lisesi v Gaziantepe v školskom roku 2013/2014.
Obchodná akadémia v Žiline získala nenávratný finančný príspevok z Programu celoživotného vzdelávania (podprogram Comenius, akcia Bilaterálne školské partnerstvá) vo výške 21 000 EUR na realizáciu projektu „Life in Ottoman Empire and Royal Hungary“. Slovensko-turecké partnerstvo predstavuje dobrý príklad spolupráce krajín z rôznych geografických oblastí, ktoré majú spoločné stredoveké a novoveké dejiny. Dôkladné poznanie etnických, národnostných, kultúrnych a náboženských rozdielov medzi obyvateľmi Slovenska a Turecka môže prispieť ku bezproblémovému súžitiu oboch národov v európskom priestore i v Tureckej republike, ktorá má záujem vstúpiť do štruktúr Európskej únie.
Aktivity partnerstva sú zamerané na poznávanie spoločných dejín Osmanskej ríše a Uhorského kráľovstva, kultúrne dedičstvo, náboženstvo, cestovný ruch, tradície tureckého a slovenského obyvateľstva a rozvíjanie vzájomnej tolerancie medzi národmi strednej Európy a juhozápadnej Ázie. Aktivity projektu tvoria výmenné pobyty žiakov a učiteľov, porovnanie školských dokumentov v oblastiach dejiny, umenie a kultúra, projektové aktivity žiakov s praktickým využitím informačno-komunikačných technológií, výtvarné, literárne a divadelné aktivity a jazykové vzdelávanie v anglickom, tureckom a slovenskom jazyku.
V mesiaci október 2013 začal na našej škole dvojmesačný intenzívny kurz tureckého jazyka, ktorý je určený pre záujemcov o slovensko-turecké partnerstvo a žiakov 3. ročníka, ktorí sa zúčastnia výmenného pobytu v Tureckej republike. Vzdelávací kurz obsahuje 20 vyučovacích hodín tureckého jazyka a tvoria ho témy – turecká abeceda a výslovnosť, základné komunikačné frázy, pozdravy a predstavenie sa, orientácia v meste Gaziantep podľa geografickej mapy, prezentácia Slovenskej republiky v tureckom jazyku a pod. Lektorkou kurzu je pani Ingrid Altincekic, ktorá je medzinárodne uznávanou tlmočníčkou tureckého jazyka na Slovensku.
Podprogram Comenius – Školské partnerstvá rozvíja európsku dimenziu vo vzdelávaní prostredníctvom aktivít nadnárodnej spolupráce medzi školami. Zapojenie škôl do partnerstva umožňuje žiakom a učiteľom precvičiť si cudzí jazyk a zvýšiť motiváciu ku štúdiu cudzieho jazyka. Viac informácií o Programe celoživotného vzdelávania a podprograme Comenius je dostupných na www.saaic.sk.