Tlačivo ŠEVT „Prihláška na vysokoškolské štúdium bakalárske – prvý stupeň alebo spojené – prvý a druhý stupeň v jednom celku“ (ďalej len „prihláška“) je určené pre záujemcov o štúdium na vysokých školách v Slovenskej republike, ktorí nepodávajú prihlášku na vysokoškolské štúdium v elektronickej verzii. Základnou podmienkou prijatia na bakalárske štúdium alebo na štúdium spojeného prvého a druhého stupňa vysokoškolského štúdia do jedného celku je získanie úplného stredného vzdelania alebo úplného stredného odborného vzdelania.
Vyplnenie prihlášky na vysokú školu
1. strana
Podľa informácie o možnostiach štúdia na vysokej škole uchádzač vyplní jeden alebo viac študijných programov. V položke„Forma štúdia“vyplní slovom „denná“ alebo „externá“ podľa informácie o možnostiach štúdia. V položke„Metóda štúdia“doplní slovom „prezenčná“, „dištančná“, alebo „kombinovaná“ podľa informácie o možnostiach štúdia. Prezenčnú metódu štúdia charakterizuje vyučovanie, pri ktorom je učiteľ v priamom kontakte so študentom. Študijné programy v dennej forme štúdia sa väčšinou uskutočňujú v prezenčnej metóde štúdia.Dištančná metóda nahrádza priamy kontakt učiteľa so študentom komunikáciou prostredníctvom komunikačných prostriedkov založených na využívaní počítačových sietí. Niektoré programy v externej forme štúdia sa uskutočňujú dištančnou metódou štúdia. Informáciu o metóde štúdia v príslušnom študijnom odbore je možné nájsť v publikácii „Ako na vysokú školu“. Študijný program, pri ktorom nie je vyznačená metóda štúdia, sa uskutočňuje v prezenčnej metóde štúdia. Dištančná metóda štúdia alebo kombinovaná metóda štúdia je pri študijnom programe vyznačená.
V prípade, že je súčasťou prijímacieho konania aj prijímacia skúška z cudzieho jazyka, do položky„Prijímaciu skúšku budem robiť z cudzieho jazyka“napíše uchádzač slovom „anglický jazyk“ alebo „nemecký jazyk“, resp. iný jazyk z ponúkaných možností príslušnej fakulty.
2. strana
„Rok maturitnej skúšky“vyplnia aj maturujúci uchádzači v aktuálnom školskom roku, ktorí uvedú rok 2015, t.j. rok maturitnej skúšky. Absolventi stredných škôl uvedú rok úspešného vykonania maturitnej skúšky. Položku„Absolvovaná stredná škola“vyplnia aj maturujúci uchádzači v tomto školskom roku, ktorí vyznačia krížikom druh strednej školy, v ktorej študujú. V prípade Obchodnej akadémie, Veľká okružná 32, Žilina sa vyznačí krížikom položka „stredná odborná škola“.
Položku „Kód strednej školy“vyplní len uchádzač maturujúci v aktuálnom školskom roku s pomocou strednej školy. Kód školy predstavuje 9-ciferné identifikačné číslo a vypĺňa sa podľa registra škôl a školských zariadení, ktorý je platný k 1. septembru aktuálneho školského roka. Obchodná akadémia, Veľká okružná 32, Žilina má pridelený kód školy – 000162124.V prípade absolvovania strednej školy v zahraničí uvedie uchádzač kód – 999999999. Uchádzač, ktorý vykonal maturitnú skúšku v predchádzajúcich rokoch, nevypĺňa položku „Kód strednej školy“.
„Názov strednej školy“odpíše uchádzač z vysvedčenia o maturitnej skúške, alebo uvedie názov, ktorý je platný k 1. septembru aktuálneho školského roka – Obchodná akadémia, Veľká okružná 32, Žilina. Položku „Kód študijného odboru“vyplní stredná škola aj v prípade maturujúcich uchádzačov v aktuálnom školskom roku, resp. uchádzač podľa vyhlášky Štatistického úradu SR č. 571/2006 Z. z., ktorou sa vydáva Štatistická klasifikácia odborov vzdelania. Kód študijného odboru predstavuje 7-ciferné číslo, ktoré je možné napísať podľa vysvedčenia o maturitnej skúške tak, že uchádzač odpíše kód študijného odboru a za ním kód zamerania. Ak je na maturitnom vysvedčení uvedený 5-ciferný kód študijného odboru bez zamerania, doplní sa tento kód sprava nulami. V prípade Obchodnej akadémie, Veľká okružná 32, Žilina sa vyplní študijný odbor:obchodná akadémia, kód študijného odboru – 6317600.
Položku „Stupeň dosiahnutého vzdelania“vyplní uchádzač podľa aktuálneho číselníka: 4 – úplné stredné odborné vzdelanie v strednom odbornom učilišti ukončené maturitnou skúškou, 5 – úplné stredné všeobecné vzdelanie v gymnáziu ukončené maturitnou skúškou, 6 – úplné stredné odborné vzdelanie v strednej odbornej škole alebo konzervatóriu ukončené maturitnou skúškou(vyplnia žiaci Obchodnej akadémie, Veľká okružná 32, Žilina, do príslušného políčka napíšu číslicu „6“),7 – vyššie odborné vzdelanie ukončené absolutóriom.
Uchádzač uvedie „prospech zo štúdia v strednej škole“ v rozsahu, ktorý požaduje vysoká škola alebo fakulta vysokej školy. Ak na vyplnenie nepostačuje predtlačená tabuľka, uvedie prospech zo strednej školy v samostatnej prílohe, ktorú tvorí tabuľka s väčším počtom riadkov, aby sa zmestili všetky vyučovacie predmety, resp. jednotlivé riadky v prihláške sa môžu rozdeliť na dva, a tak vpísať ďalšie vyučovacie predmety. Uchádzač maturujúci v aktuálnom školskom roku nevypĺňa prospech v poslednom 4.ročníku, vyplní prospech na konci 2. polroka v 1. ročníku, 2. ročníku a 3. ročníku štúdia a v časti „Klasifikácia maturitnej skúšky“ vyplní stĺpec „Predmet maturitnej skúšky“ a stĺpec „Úroveň“. Niektoré vysoké školy môžu požadovať aj prospech za 1. polrok 4. ročníka, prípadne prospech z niektorých vyučovacích predmetov. Predmety maturitnej skúšky na Obchodnej akadémii, Veľká okružná 32, Žilina predstavujú – slovenský jazyk a literatúra, anglický jazyk/ nemecký jazyk, teoretická časť odbornej zložky, praktická časť odbornej zložky, matematika.
Účasť a úspešnosť na olympiádach, na súťažiach a autorstvo objavov alebo priemyselných vzorov sa uvádza osobitne v samostatnej prílohe, ak to požaduje vysoká škola alebo fakulta vysokej školy v podmienkach na prijatie.
3. strana
V prípade uchádzačov maturujúcich v predchádzajúcich školských rokoch, ktorí k prihláške priložia overené fotokópie všetkých výročných vysvedčení zo strednej školy a overenú fotokópiu vysvedčenia o maturitnej skúške, nie je potrebné potvrdzovať správnosť údajov strednou školou. Potvrdenie lekára o zdravotnej spôsobilosti na vysokoškolské štúdium a na výkon povolania vo zvolenom študijnom programe, resp. iné potvrdenia vyplní uchádzač podľa požiadavky vysokej školy alebo fakulty.
V časti „Prehľad o predchádzajúcom štúdiu na vysokej škole“ uchádzač vyplní položku„Stupeň dosiahnutého vzdelania“v prípade ukončeného vysokoškolského štúdia slovom alebo číslom podľa aktuálneho číselníka: 7 – prvý stupeň vysokoškolského štúdia – bakalárske alebo vyššie odborné vzdelanie ukončené absolutóriom, 8 – druhý stupeň vysokoškolského štúdia – magisterské, inžinierske, doktorské, 9 – tretí stupeň vysokoškolského štúdia – doktorandské (nevzťahuje sa na špecializačné štúdium a certifikačné prípravy zdravotníckych pracovníkov, toto štúdium upravuje vlastný číselník, ktorý vydalo Ministerstvo zdravotníctva SR).
Podľa požiadavky vysokej školy môže byť prílohou k prihláške životopis, overené fotokópie výročných vysvedčení zo strednej školy, overená fotokópia vysvedčenia o maturitnej skúške, kópia dokladu o zaplatení poplatku za prijímacie konanie (poštová poukážka, výpis z účtu).
Dôležité je vyplniť dátum a uviesť podpis uchádzača na prihlášku.
4. strana
Obsahuje pokyny k vyplneniu prihlášky.
Záujemca o štúdium na vysokej škole sleduje informácie o možnostiach vysokoškolského štúdia a podmienky prijatia na štúdium prostredníctvom informácií, ktoré uverejňujú vysoké školy a Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR na svojich internetových stránkach, z informačných materiálov výchovného poradcu a iných relevantných informačných zdrojov. Prihlášky na vysokoškolské štúdium v Slovenskej republike a v zahraničí (v tlačenej i elektronickej verzii) kontroluje a potvrdzuje výchovný poradca školy.