Študenti na tovaroznalectve sa zamýšľali týmto celosvetovým problémom, čo predniesli vo svojich vlastných projektoch. Práca žiakov v skupinkách bola veľmi nápaditá a podmienená aj tým, že naša škola sa podieľa na triedení odpadu do farebných nádob, umiestnených v triedach a spoločných chodbách.
Hlavná myšlienka efektívneho hospodárenia s odpadom je jeho minimalizácia, znovu používanie, separácia odpadu a využívanie tak vzniknutých druhotných surovín.
Aj riadené skládky odpadov predstavujú z dlhodobého hľadiska vážnu hrozbu pre životné prostredie a samozrejme aj naše zdravie. Vďaka zmiešavaniu tisícov rôznych látok sa na skládkach vytvárajú zložité reakcie, čím sa spúšťa nekontrolovateľný chemicko-fyzikálny proces!!!
Každý Slovák vyprodukuje ročne 290 kg komunálneho odpadu. Spoločne teda vytvoríme každý rok cca 1,6 milióna ton komunálnych odpadkov, z čoho iba necelých 10 až 20% sa úspešne využije ako druhotná surovina.
Prieskumy ukázali, že 80% z toho, čo dnes väčšinou vyhadzujeme ako nepotrebné, by sme ešte vedeli bez problémov využiť. To by sme však museli prestať hádzať všetko do jedného koša a tak produkovať problémový odpad. Skúsme to spolu zmeniť?
Ing. Andrea Hlačinová